Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

DLA KAŻDEGO DZIECKA, DZIECIŃSTWO!

O Prawach Dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

20 listopada br. w naszej szkole odbyła się debata z okazji 30.rocznicy uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Wzięli w niej udział uczniowie brzeskich szkół podstawowych oraz goście i eksperci. A byli wśród nich: Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego oraz Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - Pan Dariusz Byczkowski, Prorektor Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu – Pani Aleksandra Aszkiełowicz, wykładowca Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomicznej – Pani Aneta Ratajek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Brzegu – Pan Krzysztof Danicki, kierownik Biura Oświaty Urzędu Miasta w Brzegu – Pani Elżbieta Ochmańska - Jurkowska oraz studentki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. Debatę prowadzili -  Norbert Madura – absolwent naszej szkoły oraz Ewa Pasierska, uczennica klasy 8d.

         Każdy z ekspertów opowiadał o naszych prawach, o tym, dlaczego tak ważne jest, by każde dziecko miało spokojne i bezpieczne dzieciństwo. W końcu przyszedł moment, w którym mogliśmy zadawać pytania, a nasi goście rzetelnie nam na nie odpowiadali. Dowiedzieliśmy się, gdzie i do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli czujemy, że nasze podstawowe prawa nie są przestrzegane. Nurtowały nas pytania o to, jak jest w innych krajach. Czy wszędzie dobro dziecka jest brane pod uwagę oraz czy wszystkie kraje przyjęły konwencję. Okazało się, że jednak nie. Jest wiele miejsc na świecie, gdzie prawa dziecka są bardzo ograniczone, choćby ze względu na możliwość realizowania obowiązku szkolnego. Gdy padło pytanie jakie prawa są najczęściej łamane, okazało się, że jest to brak szacunku, szczególnie w przypadku, gdy rodzice rozwodzą się i dziecko zostaje z mamą lub tatą. Wtedy jego relacje z drugim rodzicem schodzą na dalszy plan. W końcu spytaliśmy o najważniejsze nasze prawo. Odpowiedź była jedna – to PRAWO DO ŻYCIA…

         Te kilka godzin upłynęło nam bardzo szybko. Taka forma rozmowy z dorosłymi sprawdziła się i na pewno chętnie wzięlibyśmy udział w kolejnej debacie.

Zuzanna Majos i Karolina Kenar