Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

3 marca br. wzięliśmy udział w szkoleniu, dzieki któremu wiemy już, jak powinniśmy zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Tego dnia do naszej szkoły przyjechała Powiatowa Grupa Wsparcia Ratowniczego z Oławy.  W  ich szeregach są ratownicy medyczni, ratownicy KPP, strażacy, żołnierz, specjalista ds. BHP i mgr Bezpieczeństwa Narodowego o specjalności Zarządzanie Kryzysowe, oraz pracownik socjalny, opiekunka medyczna i bardzo zaangażowana młodzież ponadgimnazjalna. Jak sami mówią o sobie "Szkolimy z pierwszej pomocy, uczymy pomagać, pokazujemy sposoby pomagania w sytuacjach kryzysowych, wypadkach komunikacyjnych, stanach zagrożenia życia, ale również i organizujemy wycieczki, pogadanki z profilaktyki zdrowia, gry terenowe w temacie bezpieczeństwa, pozoracje wypadków i zdarzeń losowych, zabezpieczamy medycznie imprezy na świeżym powietrzu,  dbamy o własne zdrowie i proponujemy młodzieży i dorosłym ciekawe spędzanie czasu.".

Młodzi ratownicy pokazali nam jak powinniśmy zaopiekować się osobą, której należy udzielić pierwszej pomocy, na fantomach zaprezentowali jak wykonać sztuczne oddychanie. Mogliśmy samodzielnie spróbować tej metody. Pokazano nam jak prawidłowo ułożyć chorego oraz jak powinien wyglądać proces udzielania pomocy krok po kroku.

To była bardzo ciekawa i przede wszystkim potrzebna lekcja. Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka i zawsze reagujmy, gdy ktoś potrzebuje pomocy.