APETYT ROŚNIE W MIARĘ JEDZENIA - EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2021/2022 - WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

W roku szkolnym 2021/2022  uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu po raz drugi wezmą aktywny udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W klimat projektu wprowadzi nas pani dr Magdalena Przysiężna-Pizarska pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego. Natomiast organizacją zajmą się uczniowie klasy VII D z wychowawczynią p. Małgorzatą Węgrzynowską.

Temat Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 to „SMAKI DZIEDZICTWA”. Zachęca on do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

W ten sposób w niecodzienny sposób trafimy przez żołądek do skarbów dziedzictwa.

W szkole zaplanowano dwa programy działań

Konkursy dla klas I-III

Koordynator p. Grażyna Sochacka

1. Fotografia kulinarna pt. „Kuchnia łączy pokolenia” – konkurs na zdjęcie potrawy wykonanej z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami lub
innymi członkami rodziny.
2. Konkurs plastyczny – wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką na temat „Wspólne biesiadowanie”.
3. Konkurs plastyczny – wykonanie plakatu na temat „Smaczne i zdrowe produkty krajowe”.
4. Konkurs na rymowankę o wybranej potrawie regionalnej Śląska Opolskiego (kołocz śląski, kluski śląskie, opolska rolada wołowa, śląski żur itp.)
Zadanie dodatkowe dla klas: odszukanie starych przepisów kulinarnych z kuchni dziadków i pradziadków.

Działania w klasach IV – VIII

Koordynator p. Małgorzata Węgrzynowska

1. Konkurs na ,,Krótką historię przepisów kulinarnych moich dziadków” (utworzenie w dowolnej formie miniksiążki kucharskiej).
  2. Legenda o … - literacki konkurs, opowiadanie twórcze o cechach legendy z charakterystycznym daniem regionalnym w roli głównej.
  3. Konkurs plastyczny: plakat związany z tematem EDD ,,Smaki Dziedzictwa”.
  4. ,,O pierogu” czy ,,Na chleb” – konkurs literacki na fraszkę o tematyce kulinarnej.
  5. Zadania dla samorządów klasowych: utworzenie numeru okolicznościowej gazetki szkolnej poświęconego tegorocznemu tematowi EDD.

JEŚLI CHCESZ WZIĄĆ UDZIAŁ, WYBIERZ TEMAT

I DO 15 PAŹDZIERNIKA 2021 R.

ODDAJ PRACĘ DO P. MAŁGORZATY WĘGRZYNOWSKIEJ (gabinet 13 c.) Dotyczy uczniów klas 4 – 8. Uczniowie klas 1 – 3 współpracują ze swoimi wychowawcami

PRACE KONKURSOWE MOŻNA WYKONYWAĆ W GRUPACH PROJEKTOWYCH.

Wszystkie wytwory uczniów zostaną ocenione przez komisję, w skład której wejdą nauczyciele oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Przewidziane są nagrody rzeczowe oraz oceny dla uczniów zwycięskich prac zgodne z systemem oceniania w  PSP nr 6 w Brzegu.

Małgorzata Węgrzynowska