Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Tour de Wrocław

11 kwietnia zaprzyjaźnione ze sobą klasy 7b i 7e wybrały się na wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Uczniowie mieli okazję zobaczyć trzy zupełnie różne wrocławskie atrakcje: „Kolejkowo”, „Panoramę Racławicką” i „JumpWorld”.

„Kolejkowo” mieści się w najwyższym budynku we Wrocławiu w Sky Tower na I piętrze, ekspozycja liczy 900 metrów kwadratowych. W „Kolejkowie” brzeżanie zostali zabrani w podróż przez miniaturowy świat. Twórcy atrakcji stworzyli bowiem ogromną makietę, atrakcję tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego.

Uczniowie mieli okazję m.in. zobaczyć życie na wsi, towarzyszyć turystom podczas górskich wypraw, wziąć udział w akcji ratunkowej, wcielić się w leśniczych, narciarzy, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów. Jeżdżące pociągi, tramwaje i samochody są tłem dla toczącego się na makietach prawdziwego życia, również tego nocnego…

Tak, nocnego, bo w „Kolejkowie” co 9 minut zachodzi słońce. Zapadający zmrok, rozświetlające się uliczne latarnie i światła w mieszkaniach ukazują prawdziwe oblicze mieszkańców miasta. I to nie zawsze z tej grzecznej strony.

W jednej z sal można także zobaczyć „Miasto z Klocków”, czyli zbudowane z pół miliona klocków Lego miasto, samochody, ludziki, zwierzęta i jeżdżące pociągi. Na wystawie zaprezentowano, m.in. stacje Zimna Wódka i Radzionków, fabrykę lokomotyw, modele pociągów historycznych (np. Luxtorpeda) i nowoczesnych (Pendolino). Wszystkie modele to konstrukcje autorskie powstałe całkowicie od zera bez instrukcji.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie „szóstki” była „Panorama Racławicka”, czyli jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielki panoramowy obraz (15 × 114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

W „Małej Rotundzie” siódmoklasiści obejrzeli prezentację, na której ukazane zostały historyczne aspekty bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana jest prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu.

Ostatnią atrakcją wycieczki była dwugodzinna zabawa w „JumpWorld”, czyli parku trampolin. W ogromnej przestrzeni parku, każdy znalazł coś dla siebie. Jedni bawili się na arenie głównej - największej przestrzeni przeznaczonej do prostych akrobacji czy unoszenia się w powietrzu. Szaleńczo odbijali się nawet od ścian, które również są trampolinami. Drudzy wybierali skoki do basenu z gąbkami, strefę basketu, strefę siatkówki lub Jumplinę. Dużą popularnością cieszyła się strefa dodgeballa, popularnego „zbijaka”, który zyskał nowe, szalone oblicze! Rzuty z wyskoku,  szaleńcze odbicia od ścian, uniki po odbiciu od trampoliny, to mnóstwo frajdy, której nie można było przegapić.

To był bardzo intensywny i owocny wyjazd.