WYCIECZKA W GŁĄB ZIEMI

9 maja 2022 r. uczniowie klas 4c i 5e wraz z wychowawczyniami – p. Dorota Wyrzykowską, Kornelią Kulinicz oraz Moniką Okoń udały się na  jednodniową wycieczkę do Tarnowskich Gór . Pierwszym punktem na mapie atrakcji było zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga w Parku Repeckim. Aby dotrzeć do zalanego już chodnika kopalnianego, czekał nas 15-minutowy spacer lasem. Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się w unikalnym 600-metrowym fragmencie XIX-wiecznej sztolni „Fryderyk”. Krętymi schodami szybu „Ewa” zeszliśmy 25 metrów w głąb. Tam wsiedliśmy do łodzi, aby pokonać długi wodny korytarz w świetle lamp karbidowych. Przepłynęliśmy m. in. przez „Bramę Odważnych”, „Szczęśliwych” i „Leniwych”. Na powierzchnię wyszliśmy szybem „Sylwester”.

Następnym punktem wycieczki była Zabytkowa Kopalnia Srebra, w której od XV do początku XX w. wydobywano rudy ołowiu, srebra i cynku. Najpierw w budynku nadszybia obejrzeliśmy w sali kinowej film poświęcony historii kopalni, a następnie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy ekspozycję muzealną, w tym multimedialną wystawę, na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Można tam było obejrzeć m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a także ... górniczą przenośną toaletę.  Dowiedzieliśmy się, że tarnogórskie podziemia to obiekty wpisane na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdują się zabytki najwyższej światowej klasy, jak np. piramidy egipskie. To właśnie w tej kopalni uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Pan przewodnik opowiedział nam, kim byli tarnogórscy gwarkowie oraz jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Późnej nowoczesną windą zjechaliśmy ponad 40 metrów w głąb kopalni, gdzie - w prawdziwych górniczych kaskach - ponad godzinę chodziliśmy korytarzami będącymi kiedyś miejscem pracy górników i gwarków. W sumie pokonaliśmy trasę 1700 m, w tym 270-metrowy odcinek łodziami. Niewątpliwie plusem zwiedzania podziemnej trasy turystycznej było także to,  że została ona udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Następnie obejrzeliśmy znajdujący się tuż przy budynku kopalni Skansen Maszyn Parowych z  bogatą kolekcją urządzeń używanych w dawnym przemyśle. Był czas na zakup pamiątek - minerałów i nikt nie wyszedł z pustymi rękami. W drodze powrotnej uczniowie zjedli posiłek w McDonaldzie, a później pełni wrażeń wrócili do domów.

To był udany dzień, w którym udało się nam połączyć naukę oraz hobby z dobrą zabawą i pokonywaniem własnych słabości.