DZIEŃ KREATYWNOŚCI

1 czerwca 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6, podobnie jak  we wszystkich brzeskich szkołach i przedszkolach, obchodzono Dzień Kreatywności,  realizowany w ramach Programu Rozwoju Oświaty w gminie Brzeg. Uczniowie klasy 4c postanowili swoje talenty twórcze połączyć z edukacją ekologiczną. Na początku zajęć obejrzeli prezentację pt. „Świat tonie w plastiku”, co zaowocowało dyskusją, co każdy z nas może zrobić, aby uchronić planetę przed śmieciową zagładą. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i przez kogo został wynaleziony plastik oraz dlaczego jego produkcja wzrasta corocznie w tak zawrotnym tempie. Zostali poinformowani, ile wynosi średnia długość „życia” plastikowej torby czy kubka na kawę i jak ogromnego spustoszenia dokonują w środowisku plastikowe produkty. Rozmawialiśmy o tym, czym jest mikroplastik oraz obserwowaliśmy, jak morza i oceany w zastraszającym tempie zamieniają się w plastikową zupę, która prędzej czy później trafia do naszych organizmów. Uczniowie dowiedzieli się o dryfującej wielkiej pacyficznej plamie śmieci oraz o bezludnych wyspach, na które dotarły odpady, mimo że miejsca te oddalone są od skupisk ludzkich o ponad 5 tys. Km. Na własne oczy przekonali się, jak wiele organizmów morskich i ptaków ginie z powodu plastiku. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez uczniów ciekawych projektów wielorazowych toreb ekologicznych, z których można by korzystać przez lata.