KU PAMIĘCI CZASU MINIONEGO – HOŁD DLA NIEPODLEGŁEJ

10 listopada 2022 r.  społeczność uczniowska klas 4 – 8 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu spotkała się w sali gimnastycznej,  aby wspólnie świętować zbliżający się Dzień Niepodległości oraz włączyć się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, polegającej na wspólnym odśpiewaniu o godzinie 11.11 wszystkich zwrotek polskiego hymnu.

Z tej okazji uczniowie pod opieką nauczycieli: pana Marcina Kozika – oprawa historyczna i literacka oraz pani Honoraty Rodobolskiej – opieka artystyczna -  przygotowali montaż słowno - muzyczny o tematyce patriotycznej.  W programie zaprezentowali się recytatorzy i prowadzący: Milena Kenar, Nadia Widocka, Aniela Foremska, Alicja Adamczak, Maja Skrzyniarz, Lena Babiarz, a ozdobą widowiska były popisy wokalne Kai Bednarczyk, którą wspomagały Hanna Bednarczyk, Hanna Biernat, Neila Mykicka, oraz Lena Kozak. Tematyczną scenografię do występu przygotowały panie: Krystyna Zalewska, Anna Wanat, Mariola Mesjasz- Walas i Sabina Gajda-Pszeniczka, a nad nagłośnieniem czuwali pan Paweł Mruklik oraz Ignacy Kowalik i Jan Kisio.

W trakcie swego występu młodzi artyści przybliżyli swoim rówieśnikom wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez nasz kraj, przypominając zgromadzonym, że o wolność naszej ojczyzny walczyły pokolenia Polaków, poświęcając  nierzadko w tej walce wartość najważniejszą – swoje życie. Obchody rocznicy 11 Listopada były wyrazem naszego szacunku dla tych często wielkich, lecz bezimiennych bohaterów, którzy zginęli za wolność swojego narodu.

Przemawiając do uczniów, dyrektor szkoły – pani Anna Krokosz oraz wicedyrektor placówki – pani Magdalena Rybacka przypomniały zgromadzonym, czym jest niepodległość, jak trzeba o nią dbać, celebrować każdego dnia i pamiętać, że nie jest ona dana raz na zawsze, o czym boleśnie przekonujemy się w ostatnich miesiącach, śledząc wydarzenia za naszą wschodnią granicą.

Dorota Wyrzykowska