Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Rowerem do szkoły

Od wielu lat w naszej szkole pod opieką pana Pawła Mruklika uczniowie klas czwartych przyswajają wiedzę z zasad ruchu drogowego i nabywają umiejętności praktyczne w kierowaniu pojazdem jednośladowym, jakim jest rower. Aby uzyskać dokument uprawniający do jazdy należy zdać egzamin na kartę rowerową.

„Rowerem”
Kto ma rower nie tankuje,
Zdrowie swoje reperuje,
I kalorie traci czasem
Jeżdżąc zimą, wiosną, latem.
Każdy będzie ze mną w zgodzie
Że rowery są dziś w modzie.
Na nim zwiedzisz cały świat!
Kto ma rower ten jest chwat!

Na wycieczki i na rajdy
Tak dla zdrowia i dla frajdy
Kto ma rower dobrze wie,
Że dojedzie tam, gdzie chce.

Kto ma rower dba o zdrowie,
Każdy szczerze nam to powie,
I z naturą żyje w zgodzie
Taka jazda jest dziś w modzie

Kartę rowerową może uzyskać ten, kto: skończył 10 lat, wykazał się dobrą znajomością zasad ruchu drogowego, opanował technikę kierowania rowerem. Egzamin na kartę rowerową odbywa się na poziomie wiedzy teoretycznej i sprawdzianu praktycznego – rowerowego toru przeszkód.
Dzięki panu Pawłowi Mruklikowi bardzo wielu czwartoklasistów może się cieszyć posiadaniem swojego pierwszego „prawa jazdy”.
Rower to frajda, wolność, okazja do zrelaksowania się przed stresującymi zajęciami. To również nauka odpowiedzialności, dlatego przed wyjazdem należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

  • Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłego i tylko po chodniku, parkach lub lasach. Natomiast dzieci starsze niż 10 lat mogą poruszać się już samodzielnie po drogach publicznych o ile mają kartę rowerową. Przeznaczona jest ona dla osób w wieku 10-18 lat i najczęściej można ją bezpłatnie wyrobić w szkole, poprzez zdanie egzaminu. Jeśli droga do szkoły prowadzi ścieżkami w parku lub lasem (tam kodeks drogowy nie obowiązuje), karta rowerowa nie jest wymagana. Warto jednak już od najmłodszych lat pamiętać o zasadach obowiązujących na drodze.
  • Dni robią się coraz krótsze, więc jeszcze większe znaczenie będzie miało prawidłowe oświetlenie. Absolutne minimum, wymagane przez prawo, to zamontowane światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu, a po zmroku jedna lampka z przodu (biała lub żółta) oraz jedna lampka z tyłu (czerwona), świecąca światłem ciągłym lub migającym. Dla bezpieczeństwa, oświetlenie może być włączone również w ciągu dnia, by być one lepiej widocznym na drodze. Zdecydowanie warto wyposażyć się także w dodatkowe elementy odblaskowe (np. kamizelka). Posiadanie dzwonka jest natomiast obowiązkiem wpisanym do polskich przepisów.
  • Co prawda nie jest to wymagane prawnie, ale trudno wyobrazić sobie, by młody rowerzysta mógł wyjechać w drogę bez poprawnie założonego kasku. – Powinien on ściśle przylegać do głowy, ale nie uciskać jej za mocno. Jego przednia krawędź powinna znajdować się ok. 1-1,5cm nad brwiami,  osłaniając również czoło. Kask nie powinien ruszać się na boki, ani do przodu i do tyłu. Umożliwi to odpowiedni system regulacji.
  • Przejazd do szkoły powinien być jak najbezpieczniejszy, więc warto wcześniej z osobą dorosłą opracować plan trasy. Nie musi to być najkrótsza droga, tylko taka o najmniejszym natężeniu ruchu samochodów, najlepiej poprowadzona po drodze rowerowej. Wybierzmy się na testową przejażdżkę. Będziemy mieć pewność, jak zachować się w każdym fragmencie trasy, a w przypadku jakiejś nieplanowanej „przeszkody” wspólnie z osobą dorosłą ustalcie, jakich dokonać modyfikacji. Taka przejażdżka może być również okazją do tego, by zobaczyć, czy zna się przepisy, ma kontrolę nad rowerem, wie jak sygnalizować manewry i jak postępować, by nasza jazda była przewidywalna dla innych kierowców. Jeśli coś wzbudza zaniepokojenie, należy poprosić osobę dorosłą o wytłumaczenie i przećwiczenie tych elementów jazdy, z którymi ma się problemy.
  • Po dłuższej eksploatacji warto oddać rower do serwisu. Będziemy mieć wtedy pewność, że ruszy się w drogę do szkoły na sprawnym i pewnym sprzęcie.
  • Po przyjeździe do szkoły postawić rower w miejscu, w którym można go zaparkować na czas trwania lekcji. Należy zaopatrzyć się w dobrej jakości zapięcie, najlepiej typu U-Lock i upewnić się, że wie się, jak je zapiąć, by uniemożliwić kradzież (przypinamy ramę, nie koło, które łatwo odkręcić).