"Unikaj elektroniki, kształtuj swoje sportowe nawyki" - podsumowanie akcji

W styczniu i lutym w naszej szkole przeprowadziłyśmy akcję prozdrowotną PCK "Unikaj elektroniki, kształtuj swoje sportowe nawyki". Celem akcji było uświadomienie dzieci i młodzieży o skutkach nadmiernego używania smartfonów i innych urządzeń cyfrowych, a także promowanie zdrowego, aktywnego stylu życia.

W ramach akcji przeprowadziłyśmy: ankiety wśród uczniów, pogadanki w klasach na temat wpływu smartfonów na zdrowie, zajęcia ruchowe w świetlicy i w przedszkolu, wspólnie z dziećmi tańczyłyśmy zumbę na długich przerwach oraz podczas zabawy karnawałowej. Ogłosiłyśmy też konkursy: "Sport zamiast smartfona" oraz "Klasa na 100%. Zorganizowałyśmy "Dzień bez smartfona" w szkole.

Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wsród uczniów, przedszkolaków, a także nauczycieli i rodziców. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach, zajęciach ruchowych, pogadankach i prezentacjach.

Największym wyzwaniem był "Dzień bez smartfona". Po raz pierwszy od dawna - na szkolnych korytarzach nie królowały smartfony. Najmłodsi uczniowie z klas I-III wywiązali się z tego zadania w 100%. Brawo!  W starszych klasach zdarzały się pojedyncze osoby, które używały smartfonów.

Uważamy, że akcja powiodła się. Dzieci podczas przerw więcej rozmawiały, bawiły się, grały w piłkę albo tańczyły z nami zumbę. Gdy zadzwonił dzwonek na lekcję i kończyłyśmy zumbę - dzieci krzyczały: Jeszcze!  Stąd wniosek, że młodzi ludzie potrzebują dużo ruchu i zabawy z rówieśnikami. To daje więcej radości niż przesiadywanie ze smartfonami czy tabletami.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji wiele osób uświadomiło sobie, że warto ograniczyć czas korzystania z urządzeń cyfrowych, a zwiększyć swoją aktywność fizyczną i zadbać o zdrowie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym podczas akcji uczniom, przedszkolakom, rodzicom, nauczycielom, Samorządowi Szkolnemu, Dyrekcji Szkoły i Dyrekcji Publicznego Przedszkola nr 10.

Wyniki konkursów oraz więcej o naszej akcji w załącznikach.

Uczennice kl. VIII c

Zosia Stępień