Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Obchody Dnia Patrona

Dnia 25 marca przedstawiliśmy całej społeczności szkolnej oraz przedszkolakom i ich wychowawczyniom z PP nr 10, PP nr 7 Integracyjnego i Niepublicznego Przedszkola "Akademia Skrzata" program artystyczno-literacki z okazji obchodów Dnia Patrona.

Postać naszego Patrona - Tadeusza Kościuszkę opiewają liczne wiersze i utwory muzyczne. Zaprezentowaliśmy wiersze m in. Marii Konopnickiej pt. "Racławice", Marii Dąbrowskiej - "Dzieci Ojczyzny".

Liryczny klimat akademii uwydatniły utwory muzyczne: "Ballada o Kościuszce", "Ballada o Górze Kościuszki" w wykonaniu Julii Kowalczyk i szkolnego chóru. Uczniowie z klasy I b i I c zaśpiewali piosenkę, napisaną specjalnie dla uczniów klas młodszych przez niepracującego już w naszej szkole nauczyciela muzyki pana Artura Kamińskiego. Dopełnieniem prezentacji utworów literackich i muzycznych o wodzu w chłopskiej sukmanie był taniec krakowiak oraz układ choreograficzny nawiązujący do idei budzenia się naszej ojczyzny do wolności i tożsamości.

Od ubiegłego roku szkolnego - dzień 23 marca został wpisany w harmonogram uroczystości szkolnych jako ważne wydarzenie związane z historią naszej szkoły. Natomiast nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki miało miejsce w roku 1968.


W dniu 2 września 1958 r. , dzięki staraniom władz wojewódzkich i powiatowych utworzona została Szkoła Podstawowa nr 6 w Brzegu. Z okazji dziesięciolecia szkoły, które przypadło na 2 września 1968 r. kierownictwo placówki zwróciło się do Kuratora Wydziału Oświaty i Kultury w Opolu o  nadanie szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Motywując swój wybór, społeczność uczniowska podkreślała ogromne zasługi Tadeusza Kościuszki dla narodu polskiego. Duże znaczenie miały również przypadające na ten rok obchody 150. rocznicy urodzin tego wielkiego Polaka. W związku z tym Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu uchwałą z dn. 14.03.1968 r. zwróciła się do Kuratora Okręgu Szkolnego w Opolu, by z okazji dziesięciolecia istnienia szkoły nadał jej imię Tadeusza Kościuszki.



W tamtym roku obchodząc Dzień Patrona przypomnieliśmy fakty historyczne z życia Tadeusza Kościuszki również te dotyczące jego życia osobistego. Wyjazd naszego Patrona na studia paryskie podyktowany był nie tylko decyzją króla o potrzebie dalszego kształcenia, ale także interwencją wojewody Józefa Sosnowskiego, dawnego protektora, który w ten sposób chciał rozdzielić związek T.Kościuszki z jego córką Ludwiką. Odrzucenie starań o jej rękę stało się również jedną z przyczyn wyjazdu do Ameryki. Te fakty przedstawiliśmy poprzez inscenizację przysięgi, jaką złożył T. Kościuszko na krakowskim rynku oraz tańca Tadeusza z Ludwiką. W roli Tadeusza wystąpił Michał Musiał a Ludwiki - Gabriela Kolaszyńska.