Dni pełne wrażeń - kompletna relacja!

14 października br. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu wraz z opiekunami panem Dariuszem Ilowem i panią Martyną Wójcik wyjechali do Niemiec na sportową wymianę zorganizowaną w ramach współpracy Kuratorium Opolskiego, którego przedstawicielem był pan Tomasz Słodziński i niemieckiego landu. W wymianie brała też udział społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 z Kędzierzyna – Koźla – opiekunowie pani Wioletta Bernardt i pan Mateusz Sadyk. Po długiej podróży nasi uczniowie dotarli się miejscowości Schonau, gdzie w wspólnie z rówieśnikami z drugiej szkoły oraz dwiema szkołami z Niemiec (Landau i Dahn) przez trzy kolejne dni brali udział w ciekawych zajęciach i rywalizacjach sportowych.

Ponieważ gospodarze spodziewali się nas w porze kolacji, wspólną podróż rozpoczęliśmy wczesnym rankiem. Po niespełna 14 godzinach podróży, która minęła nam bez niespodzianek, o godzinie 18 dotarliśmy na miejsce. Jeszcze przed kolacją zostaliśmy gorąco przywitani, natomiast po niej został zorganizowany wieczór zapoznawczy, podczas którego wszyscy uczestnicy dostali takie same koszulki. Zostaliśmy również zapoznani z planem dnia następnego oraz planem całego pobytu. Po wszystkim, zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na wyczekany odpoczynek, aby nabrać sił, przed następnym dniem.

Dzień drugi obfitował w wiele sportowych zmagań. Zaraz po śniadaniu uczniowie, przez losowanie, zostali podzieleni na dziesięć sześcioosobowych grup. Były to składy mieszane, złożone zarówno z polskich jak i niemieckich uczniów, co dało możliwość rozwijania komunikacji i treningu porozumiewania się w języku obcym. Pierwszym zadaniem dla grup było stworzenie własnej flagi, która identyfikowałaby uczestników spośród innych. Po ich wykonaniu i zaprezentowaniu nastąpiła część właściwa, czyli zabawy integracyjne, podczas których dzieci miały okazję rozwijać swoją kreatywność i ćwiczyć współpracę. Na hali niemieccy gospodarze stworzyli 10 stacji sportowo-zadaniowych, które każda z grup musiała zaliczyć.

Następnie udaliśmy się do szkoły w Dahn, gdzie gospodarze zaprezentowali nam 4 niecodzienne dyscypliny sportowe, w których każda z drużyn miała wziąć udział w ramach głównych rozgrywek międzydrużynowych, które miały się zakończyć wyłonieniem zwycięzcy. Za udział w każdej z dyscyplin drużyny otrzymywały punkty. Można było rywalizować w parkourze, biatlonie, wspinaczce na skałkach i jeździe na rowerze z biegiem. Ze względu na dużą ilość grup, tego dnia każda z nich brała udział jedynie w dwóch konkurencjach.

Następnie uczniowie udali się na kolację. Po niej przyszedł czas na swobodne gry w pobliskiej hali sportowej, a każdy uczestnik miał jeszcze okazję poszaleć, grając w jedną z tradycyjnych gier zespołowych: piłkę nożną albo koszykówkę.

Trzeci dzień naszego pobytu był zarezerwowany na wycieczkę do Europarlamentu w Strasburgu i zwiedzanie miasta. Razem z naszymi niemieckimi przyjaciółmi mieliśmy przyjemność odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc w zjednoczonej Europie. Zachwyciło nas ono swoim ogromem i zaciekawiło historią. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak działa Parlament, jak wielu ludzi pracuje nad bezpieczeństwem Eurodeputowanych oraz w jakim języku przemawiają z mównicy. Po gmachu oprowadzała nas pani Christine Schneider. Kolejny punkt wycieczki, to zwiedzanie miasta. Nasi gospodarze zrobili nam wielką niespodziankę, zabierając nas w niezwykłą podróż wodnym tramwajem. Z wielkim zachwytem podziwialiśmy malownicze kamieniczki i zabytkowe budowle, a wszystko to z poziomu kanałów, których w mieście nie brakuje. Całą opowieść wzbogaciła pełna wrażeń relacja o burzliwej historii miasta. Wieczorem, po kolacji, odbyła się kolejna część nieoficjalnych rozgrywek na hali w ośrodku.

17.10.2019 to tak naprawdę ostatni aktywny dzień przed powrotem do Polski. Po chwilowym załamaniu pogody, wyszło słońce, co umożliwiło dokończenie rozpoczętych we wtorek rozgrywek. Podczas deszczu dzieci w grupach miały czas, aby poćwiczyć akrobatykę. Ich zadaniem było stworzenie figur z własnych ciał, które zaprezentowane zostały wieczorem. W napiętym harmonogramie zajęć znalazł się też czas, aby poznać i podziękować osobom, bez których ta wymiana nie powiodłaby się. Spotkaliśmy się z władzami, dyrektorami oraz współorganizatorami naszej wymiany ze strony niemieckiej. Po części oficjalnej, gratulacjach i podziękowaniach przyszedł czas na smaczny poczęstunek. Następnie dokończyliśmy rozgrywki parkouru, wspinaczki, biathlonu i jazdy na rowerze z bieganiem. Pomimo zmiennych warunków pogodowych, wszyscy dobrze się bawili i robili co w ich mocy, aby ich grupa wygrała w ogólnej klasyfikacji.

Wieczorem nadszedł czas na zaprezentowanie układów gimnastycznych i podsumowanie całego pobytu. Również nauczyciele mieli możliwość zaprezentowania układu gimnastycznego, co spotkało się z ogromną radością i uśmiechem. Na koniec zostali wyłonieni zwycięzcy i wręczone medale.

18 października, pod osłoną nocy, pożegnani przez nowych przyjaciół wyruszyliśmy w podróż powrotną. Minęła nam ona w radosnej atmosferze, na wspólnych rozmowach i żartach. A podczas pożegnania polały się łzy żalu i smutku, że ta przygoda dobiegła już końca.

Ten wyjazd na pewno zostanie na długo w pamięci uczniów naszej szkoły. Był to cudownie spędzony czas, podczas którego dzieci miały okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe i nawiązać nowe znajomości. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują majowej  rewizyty.