PODSUMOWANIE OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Przez cały miesiąc październik zaskakiwaliśmy naszych czytelników i   biblioteka szkolna pokazała, że jest miejscem szczególnym gdzie nikt się nie nudzi ,wiele się dzieje i  gdzie toczy się życie kulturalne.

Na początku października uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w cyklu spotkań czytelniczych  w bibliotece. Na tę okoliczność bibliotekarz Joanna Żołyńska-Janczyk wybrała do czytania dwa opowiadania: dla pierwszaków - "Pierwszy dzień w szkole" autorstwa Heleny Bross oraz dla drugoklasistów -  "Muminek i gwiazdka z nieba" Tove Jansson'a. Akcję czytelniczą wsparły uczennice klasy 5 d  Dominika Łaciak i Lena Antkowiak, które na moment wcieliły się w role narratorek. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały perypetii swoich rówieśników i dylematu jaki musiał rozwiązać Muminek dlatego chętnie  potem rozmawiały i odpowiadały na pytania. Oba opowiadania niosły za sobą uniwersalną wartość jaką jest przyjaźń.

Uczniowie klas trzecich w odpowiedzi na akcję "Książka łączy pokolenia" wykonali barwne okładki z tytułami ich ulubionych książek oraz tytułami z dzieciństwa rodziców. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w formie kolorowej girlandy w bibliotece i na gazetce holu przed biblioteką. Trzecioklasiści wzięli również udział  w zajęciach origami i pod bacznym okiem pani Joanny wykonali zabawne zakładki do książki w kształcie liska. Większość uczniów po raz pierwszy miała okazję składać papier techniką origami , więc na koniec zajęć tak bardzo byli dumni  z efektów swojej pracy.

Uczniom klas starszych zaproponowano ciekawe zajęcia z wykorzystaniem zasobów biblioteki. Na zaproszenie zareagowała pani Monika Okoń i w ramach akcji  czytelniczej "Czytamy po angielsku" przeprowadziła lekcję językową w klasie 7a. Do zajęć wykorzystano fragmenty książki Tajemnicza Wyspa w wersji anglojęzycznej (Treasure Jsland). Przy okazji uczniowie zapoznali się z innymi przydatnymi materiałami znajdującymi się w bibliotece, które mogą wykorzystywać do doskonalenia języka angielskiego. Z wizytą w czytelni pojawiła się także klasa 8 a wraz z polonistką panią Magdaleną Koralewską, której pomysł przeprowadzenia lekcji języka polskiego w bibliotece bardzo się spodobał. Pani Magdalena   podczas lekcji rekomendowała swoim uczniom wybrane tytuły i autorów. Celem zajęć było zachęcenie młodzieży do czytania nie tylko obowiązkowych lektur ale także tych , które przybliżają problemy młodych ludzi.

Ogromnym powodzeniem wśród czytelników cieszyła się akcja "Wypożycz książkę w ciemno". Uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych przez cały miesiąc wybierali ze specjanego kosza pięknie opakowane książki i częstowali się cukierkami ufundowanymi przez Radę Rodziców.  Podekscytowani tym co kryje się w środku rozpakowywali książki niespodzianki i wypożyczali je do domu. W wyborze, selekcji  i pakowaniu książek pomagały uczennice klasy 8 a - Roksana Perzanowska i Weronika Wikieł. To była bardzo udana forma wypożyczeń a  czytelnicy dodatkowo otrzymywali ręcznie zrobione zakładki do książek. Tutaj należą się podziękowania za ofiarowanie bibliotece zakładek uczennicom  z klasy 5 b:  Mai Zasadzie, Oliwce Krajanowskiej, Dominice Jurkiewicz, Mai Skrzyniarz oraz Julce Pizarskiej z klasy 5 d i Amelii Bonar z klasy 5 f.

Zwieńczeniem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych było zorganizowanie przez bibliotekarzy: Joannę Żołyńską-Janczyk i Marię Sztukowską Halloween w bibliotece połączonego z czytaniem niecodziennych historii. W tym dniu biblioteka przeobraziła się w krainę pełną niezwykłego światła i halloweenowych dekoracji. Do czytelni tłumnie przybywali uczniowie i nauczyciele. Zaroiło się od duszków, stworków i innych przedziwnych postaci. Pani Maria wraz z uczennicami Kasią  Rączką i Oliwką Stelmach czytały dzieciom niesamowite historie, które poruszały wyobraźnię słuchających. W Halloween uczniowie  świetnie się bawili w bibliotece. Nie zabrakło także wypożyczeń a czytelnicy ponownie zostali obdarowani pięknymi zakładkami tym razem wykonanymi  przez panie ze świetlicy: Aleksandrę Krzewińską i Dianę Wołoszyn.

Bibliotekarze dziękują jeszcze raz wszystkim  zaangażowanym osobom , które przyczyniły się do organizacji obchodów święta bibliotek.

Mamy nadzieję, że nasza szkolna biblioteka zawsze będzie  pełna  różnych aktywności i niezawodnych czytelników.

Joanna Żołyńska-Janczyk