Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Mała ojczyzna

 

MAŁA OJCZYZNA TO ŚRODEK ŚWIATA

 

W trakcie nauki stacjonarnej uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki wzięli udział w nadzwyczajnych, bo obchodzonych w warunkach obostrzeń związanych z pandemią, obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Na czym polegał nasz udział w projekcie? Staraliśmy się dostrzec dobro, które gromadzi nasze miasto, nasz region i wsłuchać w doradczy głos patronów przedsięwzięcia. Inicjatorką wydarzeń była dr Magdalena Przysiężna-Pizarska adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, a dla nas bardziej znana jako mama Julii. Pani Magdalena jest częstym gościem w szkole, tym razem zorganizowała lekcje dla klasy 3 C oraz 6 D. W obu klasach motywem przewodnim lekcji była tradycja.

Nie ma jednak dobrej imprezy w szkole bez konkursów, które wzmagają rywalizację. Tematy prac konkursowych zainspirowały uczniów i tak ex aequo na najwyższym podium uplasowały się uczennice:

I miejsce w kategorii pracy literackiej ,,Opowiadanie o mojej drodze do …”  - Julia Milewska ucz. kl. 4 C.

I miejsce wykonanie lapbooka ,, Moja mała ojczyzna - Brzeg” – ucz. Amelia Bonar kl. 6 F

II miejsce – Hanna Dancewicz kl. 6 F

III miejsce Aleksandra Pietras kl. 7 A

Poza konkursem natomiast, za to w atmosferze burzy mózgów pracowali uczniowie klasy 6 D, którzy podjęli wyzwanie, pracując nad projektem 7 cudów Brzegu i okolic. Technika pracy projektowej była dowolna, natomiast efekty pozwoliły odkryć na nowo lub pierwszy raz spojrzeć na atrakcje miejsca, w którym żyjemy.

Zuzia Porochońska, Kamila Fronckiewicz i Witek Bednarek odkrywczo potraktowali obiekty, które znajdują się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Julia Pizarska i Anita Skuratowicz skorzystały ze zdjęć, które pokazały nietuzinkowe odkrycia w wykopalisku archeologicznym w Ryczynie. Natomiast Filip Buro osobiście odwiedził każde miejsce, które upamiętnił w prezentacji, co potwierdził, pozując do zdjęć. Najbardziej osobiście potraktował Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I, którą zaliczył do projektu 7 cudów Brzegu i okolic. Oto fragment jego wypowiedzi: Jest to biblioteka, z której sam korzystam i jestem zadowolony. Korzystała z niej nawet moja prababcia Weronika. Czytała tak dużo książek, że się już gubiła, więc na książkach stawiała maleńkie kropeczki.

Młodzież potraktowała z przymrużeniem oka spojrzenie na Brzeg i okolice, dlatego wśród miejsc zauważonych nie zabrakło … Słodkiego przystanku.

Podsumowując, Europejskie Dni Dziedzictwa stały się pretekstem do przyjrzenia się z szacunkiem Małej ojczyźnie, bo powtarzamy za prof.. Leszkiem Kołakowskim: [Mała ojczyzna] to miasto, czy wieś w której się urodziliśmy, to środek świata. To przestrzeń niewielka, w której się obracamy – nasze domy, ulice, cmentarze, kościoły, to przestrzeń niewielka wielkim wysiłkiem ludzkim zabudowana, przez wojny niszczona i odbudowywana, to centrum świata.

 

 

Uczniowie kl. 6 D

z wych. Małgorzatą Węgrzynowską