Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Biały obrus lśni na stole…

jasełka w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

20 grudnia br. spotkaliśmy się, by jak każdego roku podzielić się opłatkiem, posłuchać kolęd i zasmakować świątecznej atmosfery, która będzie w najbliższych dniach towarzyszyć nam nieustannie. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Brzegu – Jerzy Wrębiak, przewodniczący Wydziału Szkolenia OZPN-u – Janusz Żebrowski, ksiądz proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego – Marcin Czerepak, przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalena Przysiężna – Pizarska, emerytowani nauczyciele, grono pedagogiczne oraz pracownicy administracji i obsługi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu.

         Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od pięknego montażu słowno – muzycznego, który wraz z uczniami przygotowały panie Elżbieta Rapacz, Elżbieta Wacławik, Mariola Mesjasz – Walas, Honorata Rodobolska, Marzena Onisk oraz pan Paweł Mruklik. Była to przepiękna lekcja, w trakcie której przypomnieliśmy sobie o naszych polskich tradycjach wigilijnych, a także wysłuchaliśmy wzruszających kolęd i piosenek świątecznych.

Nasi uczniowie przenieśli nas w magię świąt, przypominając, że bez choinki, bez jej bajkowego wdzięku nie wyobrażamy sobie świąt. To zielone drzewko wnosi do naszych domów nastrój spokoju, radości, przy nim skupiają się marzenia i nadzieje, łagodnieją obyczaje, natomiast

„W dzień Wigilii

dookoła odświętny nastrój,

a ten nastrój się udziela

i ludziom i miastu.

Na chodnikach gęsty śnieg

pod nogi się ściele,

ale nie od bieli śniegu

ludziom jest weselej!”

 

         Na zakończenie usłyszeliśmy wiele ciepłych słów z ust Pana Burmistrza. Życzył nam sukcesów, cierpliwości i radości w nadchodzącym roku. Pani dyrektor, Anna Krokosz, podsumowała mijający rok. Mówiła o sukcesach, na które składa się praca nauczyciela i ucznia. Popłynęły również piękne życzenia:

„ Życzę siły. Nie tylko do pracy, choć jest ona tutaj niezmiernie potrzebna. Wszyscy wiemy, jak wyczerpujące jest uczenie dzieci i młodzieży. Wiemy, ile sił potrzeba na ich wychowanie, na pokazywanie, jak żyć w grupie, w społeczeństwie, a przecież wszyscy mamy także życie prywatne, obowiązki, rodziny…Siły wiec nigdy za wiele!
     Życzę wszystkim również spokoju ducha. Każdy z nas musi w końcu zatrzymać się, choć na chwilę, odetchnąć. Współczesny, nieustanny pościg z pewnością jest nieunikniony. Jednak nie możemy dać się zwariować. Mam nadzieję, że w kolejnym roku znajdą Państwo, choć trochę czasu na taką ,,ucieczkę” od codzienności i prawdziwy odpoczynek. Jest takie powiedzenie ,,Naucz się zatrzymywać, bo inaczej nic wartościowego cię nie dogoni”. Skorzystajmy z tej mądrości. Bądźmy dla siebie mili, szczerzy. Szanujmy się i opiekujmy się słabszymi. Jednak nie zapomnijmy, że można być dobrym nie tylko w Boże Narodzenie. Właśnie tego-dobroci i serca dla innych przez cały rok życzę nam wszystkim.

 Pamiętajmy, że,, zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie”.

 

Wesołych Świąt i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!