Czytanie książek to wielka frajda. Możesz przeżyć tysiące przygód!

Pasowanie na czytelnika w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

„Czytanie książek

to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła''

Wisława Szymborska

Do tradycji naszej szkoły należy uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej, które w tym roku odbyło się 6 maja. Specjalnie na tę okazję nauczyciel bibliotekarz pani Joanna Żołyńska - Janczyk oraz członkowie koła teatralnego, prowadzonego przez pana Łukasza Milewskiego, przygotowali przedstawienie pt. „Królewna się nudzi”. Rzecz się dzieje w pewnym królestwie. Rozkapryszonej królewnie doskwiera nuda. W związku z tym król wydaje zarządzenie, w którym zapewnia, że kto królewnę rozbawi, otrzyma skarb niebywały z królewskiego skarbca. Przybywali liczni śmiałkowie, jednak dopiero wiedźmie udało się rozbawić córkę władcy. Plan Jagi polegał bowiem na tym, że królewna odnajdzie zapomnianą bibliotekę, odkryje tam tysiące książek, które okażą się atrakcyjniejsze niż lale, misie czy gry komputerowe. Od tej pory królewna się nie nudzi, gdyż raz po raz odkrywa kolejne fascynujące przygody ukryte w książkach.

Wszyscy zgromadzeni gromkimi brawami nagrodzili młodych aktorów, natomiast Pani Joanna Żołyńska – Janczyk, nauczyciel bibliotekarz, zapewniła, że najważniejszym przesłaniem tego wydarzenia było właśnie hasło, że czytanie to bardzo dobra rozrywka, która nie pozwala się nudzić, stanowi ciekawą alternatywę dla gier komputerowych czy innych zabaw.

Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika, w czasie którego pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali kolorowe zakładki do książek przygotowane przez nauczycieli świetlicy i słodkie upominki.

Mamy nadzieję, że dla naszych pierwszoklasistów, podobnie jak dla bajkowej królewny, biblioteka stanie się  zaczarowanym miejscem, w  którym  można przeżyć niesamowite przygody i doświadczyć magii. A wszystko to dzięki książce…