W szklanym świecie…

uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w krainie bombek

29 listopada br uczniowie klas 2c i 4b mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak powstają szklane bombki. Uczestniczyli bowiem w wycieczce do fabryki „Szklany świat”, produkującej szklane ozdoby świąteczne w Krośnicach koło Milicza. Biletem wstępu do zakładu były piękne, czerwone bombki z imionami uczniów, które wykonano na wcześniejsze zamówienie.

Dzieci poznały kolejne etapy powstawania szklanej ozdoby. Najpierw trafiły do dmuchalni, gdzie pracownicy ze szklanej rurki ręcznie wytwarzają przeróżne kształty ze szkła. Następnie udały się do pomieszczenia, w którym za pomocą azotanu srebra bombka nabiera lustrzanego blasku. Potem przyszedł czas na dekoratornię, czyli salę ręcznego zdobienia bombek. Nie obyło się też bez małego testu wiedzy. Otóż pani przewodniczka, wskazując na kolejną bombkę, pytała uczniów, kim są postaci namalowane na szklanych kulach. Okazało się, że młodzi brzeżanie doskonale orientują się w bajkowych bohaterach.

Po teorii, przyszedł czas na działania praktyczne. Uczniowie wzięli udział w warsztatach malowania bombek. W zaledwie kilkanaście minut powstały małe dzieła sztuki, które uczestnicy zajęć zabrali ze sobą do domów.

Na koniec wszyscy ruszyli do sklepu firmowego, gdzie można było nabyć szklane ozdoby choinkowe i dekoracyjne. Największym wzięciem cieszyły się bombki w kształcie zwierząt oraz pojazdów, w tym słynnego fiata 126p.

Łukasz Milewski