Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

WALCE O WOLNOŚĆ POŚWIECIŁ CAŁE SWE ŻYCIE

uroczyste obchody Dnia Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 w Brzegu

25 marca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ PATRONA – Tadeusza Kościuszki. Ten wielki patriota jest symbolem wytrwałości w dążeniu do obranego celu i odwagi w głoszeniu swoich poglądów. Jego życie i osiągnięcia pokazały, iż warto mieć marzenia i konsekwentnie je realizować, wbrew piętrzącym się przeciwnościom, po to, by czuć się spełnionym i szczęśliwym człowiekiem.

Punktualnie o godzinie 10 zaproszono nas na uroczystą akademię, w trakcie której poznaliśmy Tadeusza Kościuszkę jako bohatera wielu utworów literackich. Najnowszym uzupełnieniem ciągle żywej legendy są liczne wiersze, poematy, sonety. Długa jest lista tych, którzy w swoich utworach opiewają sławę wodza kosynierów. Wymienić można kilka nazwisk, które trwale zapisały się w karty naszej literatury, ot choćby Maria Konopnicka, Teofil Lenartowicz, Kornel Ujejski, Jan Kasprowicz, Jerzy Żuławski, Anna Świrszczyńska, Maria Dąbrowska, Gustaw Ehrenberg i wielu innych.  Usłyszeliśmy zatem, że:

Na Rynku Kościuszko znów składa przysięgę,
Tu trwają kamienni królowie
Nocami na mury znów wspina się wróg...”

a także:

Święconą szablicą Pan Kościuszko skinął,
Jako orzeł w dwoje skrzydeł wojsko swe rozwinął...”

Nasi najmłodsi koledzy zaprezentowali nam się w barwnym i skocznym krakowiaku, wysłuchaliśmy pieśni. Historia na chwilę stała się żywa.

Dzień Patrona od ubiegłego roku już na stałe wpisał się w tradycję naszej szkoły. Będziemy go obchodzić, by pamiętać o tej niesamowitej postaci, która odegrała znaczącą rolę w historii naszego kraju.