Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

„Muzyka we mnie, w muzyce ja!”

Muzyką  można, jak pędzla muśnięciem, tworzyć portrety, malować pejzaże: pogodne niebo i chmury deszczowe, zielone lasy i złociste plaże.

Muzyką można malować marzenia i świat zwyczajny, co czeka za drzwiami, muzyką można powiedzieć  tak wiele o innych ludziach i o sobie samym. 

Pierwszego października po raz pierwszy w historii naszej szkoły, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki.

 Święto ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO.

 Głównym celem tego przedsięwzięcia jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

 W tym dniu z inicjatywy Rady Samorządu Uczniowskiego przy wsparciu Opiekunów SU i Nauczyciela muzyki zostało  zorganizowane warsztatowe spotkanie instrumentalne.

 Podczas spotkania  chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak ważna w życiu każdego człowieka, jest muzyka.

 Muzyka to nuty, utwory instrumentalne, rytm, melodia, radość słuchania i jej tworzenia. Dlatego święto  przebiegało w klimacie muzycznych ekspresji wykonanych przez uczniów naszej szkoły na różnych instrumentach: keyboardzie, skrzypcach, flecie poprzecznym, flecie prostym, gitarze, akordeonie. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali się na bardzo wysokim poziomie.

 Każdy występ wzbogaciła swoim komentarzem nauczycielka muzyki, która słuchaczom opowiadała o instrumentach, technice gry oraz autorach prezentowanych utworów.

Żywiołowa reakcja publiczności, po każdym z występów, dowodzi, że impreza odniosła sukces. Jej organizatorzy już planują przyszłoroczną edycję Międzynarodowego Dnia Muzyki.

Każdy z nas słucha innego rodzaju muzyki, ale jakiejkolwiek muzyki byśmy nie wybrali, jest ona zawsze blisko nas. Towarzyszy nam przez całe życie.

Muzyką można opisać lot trzmiela, Radość poranka i smutek rozstania, Muzyką można wyrazić najlepiej te nadzwyczajne i zwykłe doznania. Muzyką można otworzyć jak kluczem, drzwi do krainy uśmiechu i baśni, muzyką można najpiękniej, najlepiej łagodzić spory, konflikty i waśnie.