WITAMY WSZYSCY NIEPODLEGŁOŚĆ I JEDENASTY LISTOPADA!

Uroczysty apel w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 im. Tadeusza Kościuszki w Brzegu

Dzień 11 listopada jest szczególny dla nas Polaków. Upamiętnia bowiem rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, rozdartą przez zaborców. W latach 1772, 1793, 1795 Rosja, Prusy i Austria dokonały rozbioru Polski. Przez 123 lata Ojczyzna nasza była zniewolona. Jednak nasi rodacy nigdy nie pogodzili się z utrata suwerenności. Pragnęli, by była ona wolna i w takiej intencji bili się z wrogiem.

Każdego roku społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu świętuje ten dzień przede wszystkim poprzez udział w uroczystym apelu. Odświętnie ubrani uczniowie udali się na godzinną lekcję historii, w trakcie której przedstawiono im najważniejsze fakty historyczne, pieśni patriotyczne, a także piękne wiersze napisane wiele lat temu na tę okoliczność. Przywołana została postać marszałka Józefa Piłsudskiego, wspomniano o Legionach Polskich, które stoczyły z obcymi armiami wiele morderczych bitew. Usłyszeliśmy, że część Polaków uciekło za granicę, by uniknąć prześladowania. Na obczyźnie żyli i działali dla Ojczyzny, tęskno im było do kraju rodzinnego i bliskich. Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów nieba…

Tęskno mi, Panie…”

Piękną akademię przygotowali nauczyciele – pan Witold Linard, pani Honorata Rodobolska, a o scenografię zadbała pani Marzena Onisk i Martyna Wójcik.

Również nasi najmłodsi uczniowie przygotowali wspaniały montaż słowno - muzyczny pod okiem pani Elżbiety Krzciuk, Olimpii Kroczak - Kuli i Anny Skarbek - Skulskiej. Dzieci, ubrane w krakowskie stroje, zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i wokalne, jednak przede wszystkim dumnie zatańczyły poloneza.

Mamy nadzieję, że nasza Ojczyzna będzie już zawsze wolna, a my, Polacy, będziemy cieszyć się swobodą i możliwością życia w niepodległym kraju,

Warsztaty dziennikarskie